poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Udane lądowanie na Marsie łazika NASA

Dziś 0 7:30 czasu polskiego udanie wylądował na Marsie pojazd badawczy nazwany “Curiosity” po polsku “Ciekawość”. O tyle to ważne, że po raz pierwszy polski zespół dostarczył podzespół, który użyła NASA. Jest to jakiś detektor podczerwieni firmy VIGO.
Głównym celem misji “Curiosity” jest analiza chemiczna marsjańskiego gruntu pod kątem wykrycia ewentualnych śladów życia. Jeżeli było na Marsie kiedykolwiek życie to tylko w początkowym okresie istnienia planety, gdy była na tyle ciepła, aby utrzymać wodę w stanie płynnym.
Ogólnie przyjmuje się, że obecna misja na Marsa to ogromny sukces. Ja zaś napiszę, że jednak porażka. Gdybyśmy zrezygnowali z głupich wojen w Iraku czy Afganistanie a pieniądze na nie spożytkowali w badanie i eksplorację kosmosu zaszli byśmy znacznie dalej. Obecny podbój przestrzeni okołoziemskiej wygląda tak, jakby Portugalia czy Hiszpania w XV wieku odkrywali Nowy Świat przy pomocy jednoosobowych żaglówek. Prawda jest smutna i bolesna. Jako ludzkość nie potrafimy działać razem dla wspólnego dobra. Marnujemy pieniądze i energię na takie pierdółki jak broń w tym tarcza rakietowa, na którą chrapkę mają nasi politycy.