wtorek, 23 października 2012

Zamek w Nieświeżu.

Jak informują przedstawiciele kompleksu muzealnego w Nieświeżu znajdujący się tam zamek Radziwiłłów przechodzi oblężenie turystów. W ciągu 9 miesięcy odwiedziło go już ponad 300 tysięcy zwiedzających, co jest ogromnym sukcesem komercyjnym. Do niedawna zniszczony obiekt po odrestaurowaniu stał się główną atrakcją miasteczka. Szczególną popularnością cieszy się wśród Polaków, którym przypomina, że ziemie te przez wiele wieków były częścią Rzeczpospolitej.
Odebrane przez Stalina popadały w zapomnienie. Cała polska spuścizna kulturowa na ziemiach zaanektowanych przez ZSRR miała ulec ruinie i dewastacji. Cudem ocalało kilka perełek, które obecnie są wykorzystywane propagandowo przez władze w Mińsku do promocji półprawdy historycznej.
Niestety, ale politycy mają taki dar do przekręcania lub naginania historii pod aktualną doktrynę. Z jednej strony budzi to niesmak, z drugiej tak jak w przypadku Nieświeża pozwala uratować przynajmniej część dziedzictwa kulturowego Polski przed całkowitym zapomnieniem.
No cóż nie mamy wpływu ani na politykę ani tym bardziej na historię. Wypada jedynie zaprosić do dowiedzenia tego pięknego, co bądź miejsca. Jak zapowiada dyrekcja ośrodka planuje się ograniczenie liczby turystów, aby chronić znajdujące się tam eksponaty.
Nieśwież
Kompleks pałacowy Radziwiłłów