sobota, 22 grudnia 2012

Otwarto Termy Karakalli.


Od dzisiaj, czyli soboty można oglądać jeden z najmniej znanych rzymskich zabytków, czyli tzw. Termy Karakalli. Pochodzę one z III wieku naszej ery a ich działalność została zainaugurowana za rządów cesarza Marka Aureliusza Antoniusza.

Znajdują się one pod ziemią i ciągną się na przestrzeni wielu kilometrów. Do tej pory turyści spacerujący ulicami Wiecznego Miasta nie zdawali sobie sprawy z istnienia takiego zabytku. Teraz po gruntownym wyremontowaniu zabytku każdy chętny będzie mógł się przyjrzeć ciekawym zdobieniom i mozaikom na ścianach.

W Łodzi na Placu Wolności mamy tzw. „dętkę”, czyli takie podziemne muzeum czynne w okresie letnim. Wprawdzie w niczym nie przypomina tego rzymskiego, ale także jest warte polecenia.

Nawiasem mówiąc cywilizacja rzymska, choć wydaje się być bardzo brutalna to jednak była jednocześnie pełna bardzo nowoczesnych rozwiązań. Aż dziw człowieka bierze, że upadła i na wiele wieków rozwój ludzkości został zastopowany. Nie wiadomo, na jakim etapie byśmy się dziś znajdowali, gdyby ta cywilizacja przetrwała i rozwijała się dalej?. Być może bylibyśmy i na księżycu i na Marsie i to na stałe zadomowieni?.