wtorek, 11 grudnia 2012

Pierwsza gwiazdka na wigilię 2012 roku.


Nieubłaganie szybkimi krokami zbliża się wigilia 2012 roku. To już za dwa tygodnie usiądziemy do wigilijnego stołu, aby podzielić się opłatkiem, złożyć życzenia i zjeść wieczerzę.

W tradycji przyjęło się, że do kolacji siadamy, gdy tylko na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka z tą też potoczne określenie wigilii „gwiazdka”. 

W tym roku, jeśli tylko pogoda nam dopisze i niebo nie będzie zasnute chmurami zobaczymy, jako pierwszy na niebie obiekt z naszego Układu Słonecznego. Będzie nim Jowisz – planeta, która tego wieczoru świecić będzie najjaśniej.

Jednak jak wiadomo planeta to nie gwiazda i pierwsza na niebie pojawi się jedna z gwiazd w konstelacji Vega. Nie pamiętam nazwy, ale niewielu ją zna. Najwcześniej pierwsza gwiazdka pojawi się około 15:30 we wschodnich rejonach kraju. 

W zasadzie do wieczerzy będziemy mogli się udać już przed godziną 17 a więc głodomory i dzieci oczekujące prezentów od Mikołaja będą mogły przed tradycyjnym o tej porze „Kevinem samym w domu” nacieszyć się pysznymi daniami przygotowanymi przez rodziców i babcie.

Z mej strony życzę smacznego.