niedziela, 27 stycznia 2013

Kultura Kanady.


Kanada to kraj kontrastów. Z jednej strony mamy tam nieskazitelną, czystą naturę z drugiej w pełni nowoczesny i industrialny klimat. Społeczność tego państwa składa się z całej masy kultur i narodów świata. Poza lokalną grupą etniczną złożoną z Indian i Innuitów istnieje wiele mniejszości narodowych, które zachowały swój odmienny charakter.

W tym tyglu kulturowym wciąż zachodzą zmiany. Z jednej strony bardzo tolerancyjny kraj, w którym Indianie inaczej niż w USA zachowali swą odrębność z drugiej również i tam znajdziemy przejawy wrogości wobec przyjezdnych, o czym przekonał się pewien Polak potraktowany na lotnisku paralizatorem.

Nie mniej jednak to tam właśnie po II WŚ wielu naszych rodaków znalazło swój drugi dom, w tym sporo polskich konstruktorów lotniczych związanych z PZL. Część z nich znalazła pracę w kanadyjskim przemyśle lotniczym tworząc kilka udanych projektów.

Obecnie wymiana kulturalna i gospodarcza między Polską a Kanadą nie układa się perfekcyjnie. Nadal wielu z naszych rodaków chętnie odwiedza ten kraj, ale nie widzę zbyt wielu inwestycji w Polsce kapitału kanadyjskiego. Również jeśli chodzi o kulturę to jest ona ograniczona do licznych filmów i seriali kręconych w Kanadzie, ale przez kapitał pochodzący z USA.

Indianka