czwartek, 14 lutego 2013

Dzień czerwonego nosa.

My w Polsce od wielu lat emocjonujemy się działalnością Jurka Owsiaka i jego WOŚP. Niewielu z nas wie, że na Wyspach Brytyjskich również ma miejsce podobna akcja zwana Dniem Czerwonego Nosa z ang. Red Nose Day. Rok rocznie odbywa się on 15 marca i gromadzi wiele sław ekranu i polityki znanych na całym świecie. My w Polsce gwiazd takiego formatu jak Liv Taylor czy Cameron Diaz niestety nie mamy a to one właśnie, w tym roku zaszczycą swą obecnością tę akcję humanitarną.

Różni się ona nieco od naszej przede wszystkim tym, że pomoc jest oferowana nie tylko miejscowym, ale głównie trafia do byłych kolonii brytyjskich w Afryce i Azji.

Trzeba pamiętać, że Brytyjczycy jako były naród kolonialne ma wiele zobowiązań wobec tych narodów, które bardzo przecierpiały z powodu ich nadmiernej eksploatacji zarówno ludzkiej jak i bogactw naturalnych. Przez kilka wieków mieszkańcy Afryki byli wykorzystywani, jako niewolnicza siła robocza, na której wielu Anglików zbiło ogromne fortuny.

Dzisiaj wypada im zadbać o los potomków tych ludzi, którzy klepią biedę w Afryce i Azji. Wielka Brytania to mocarstwo i bogaty kraj, który stać jest na pomaganie biednym. Sama akcja związana z Dniem Czerwonego Nosa polega na tym, że celebryci uczestniczą tak jak w Polsce w wielu imprezach i specjalnych licytacjach, z których dochód przeznaczony jest na zakup żywności, lekarstw oraz pomoc stypendialną dla uzdolnionej młodzieży z Afryki, której nie stać jest na naukę.

Należy wyjaśnić także znaczenie “Dzień Czerwonego Nosa”. Otóż w Polsce nasi wolontariusze z WOŚP mają czerwone serduszka. W Anglii natomiast osoby zaangażowane w akcję mają na nosie charakterystyczne klaunowskie czerwone kule. Dotyczy to także celebrytów, którzy będą uczestniczyć w akcji. Ma to być zabawne i jednocześnie zachęcić ludzi do dawania datków na akcję.

Całą pieczę nad akcją sprawuje w Anglii organizacja Comic Relief. Kwoty jakie co roku są zbierane Jurka Owsiaka by oniemiały, ale też Brytyjczycy są od nas dużo bogatsi. Organizując liczne imprezy tego dnia dobrze się przy tym bawią, bo właśnie o to w tym wszystkim chodzi. Datki to jedynie wynik całego zamierzenia. Sama akcja jest nieco starsza od naszej WOŚP, bo pochodzi z roku 1988.

Nie słyszałem, aby Polacy również w niej uczestniczyli, ale można się spodziewać, że nasza obecna emigracja na pewno czynnie się włączy.

Liv Taylor, któa, w tym roku ma wesprzeć całą akcję swoją twarzą uznana została za kobietę o najpiękniejszych oczach na świecie.


Cameron-Diaz-Elle-UK-5

Liv Taylor