niedziela, 24 lutego 2013

Oscary 2013 rozdane.

Wczoraj w Hollywood rozdano tradycyjnie filmowe nagrody zwane Oscarami. Zgodnie z moimi przewidywaniami nagrody zdobyli ci na których nie stawiałem. Największą niespodzianką było zwycięstwo Jennifer Lawrence, która zdobyła Oscara dla najlepszej aktorki. Nie inaczej było w przypadku aktorki drugoplanowej, bo nagrodę otrzymała Anna Hatheway.

Kojarzę to nazwisko, ale nie spodziewałem się, że ona właśnie zdobędzie Oscara. Ogólnie komentarze po gali są takie, że wszystkie filmy, które wzięły w nim udział nie zasługują na miano najlepszych. Jakość kina się pogorszyła a my nie mamy na to wpływu.

Najbardziej jestem zaskoczony tym, że film z udziałem Jessica Chastain “Wróg numer jeden” został tak bardzo niedoceniony przez jury amerykańskiej akademii filmowej. To i tak dobrze, że nie otrzymał Złotych Malin, która również niedawno przyznano. W tej klasyfikacji najlepszym filmem okazała się “Operacja Argo”, ale nie wiem czy to był dobry wybór. Tak czy siak “Wróg numer jeden” jak się okazuje nie był zbyt wiele wart. Obecnie rodziny ofiar ataku z 11 września zgłaszają protest wobec wykorzystania głosu pewnej stewardesy, która zginęła relacjonując to, co dzieje się w samolocie.

Często tak bywa, że trudno trafić w gusta i widzów i krytyków. Film przeżywa regres i wyraźnie to widać. Nikt się nie przykłada i brak jest zdolnych twórców. Może za rok będzie lepiej?.