środa, 27 lutego 2013

Powstanie replika Titanica?

Pewien australijski miliarder nazwiskiem Clive Palmer wpadł na pomysł, aby zbudować replikę słynnego transatlantyka Titanic. Oryginał jak wiadomo zatonął w trakcie swego dziewiczego rejsu do Nowego Jorku w 1912 roku.

Jego replika ma być gotowa w 2016 roku czyli 104 lata po katastrofie. Tak jak oryginał ma wypłynąć z Southampton w Wielkiej Brytanii w rejs do Nowego Jorku. Budowa statku ma się rozpocząć wkrótce w Chinach, ale koszty przedsięwzięcia nie są znane. Obawiam się jednak, że nawet miliarder nie będzie wstanie zbudować go z własnych środków, więc zapewne albo weźmie kredyt albo już znalazł chętnych w Chinach, którzy finansowo wesprą budowę?.

Jak wiadomo Titanic to nie tyle liniowiec pasażerski, co gigantyczny luksusowy jacht dla bogaczy. Koszt realizacji może wynieść grubo ponad 5 mld dolarów. Podobno już 40000 osób zamówiło bilety na rejs tym statkiem?.

Nie wiem tylko czy ma to być wierna replika ze wszystkimi detalami czy tylko coś, co będzie wizualnie przypominać oryginał?. Wkrótce się przekonamy. Miejmy tylko nadzieję, że nie jest to igranie z losem i tragedia po raz wtóry się nie powtórzy?. Tym razem statek będzie wyposażony w dużo nowocześniejsze urządzenia nawigacyjne a i wypłynięcie w rejs nie musi odbyć się w czasie, gdy góry lodowe odrywają się i płyną na południe.

Nawiasem mówiąc szkoda, że tak późno, bo w innym przypadku James Cameron mógł nakręcić swój “Titanic” na statku a nie na makiecie w studiu.

Titanic