piątek, 8 lutego 2013

Rusza karnawał w Rio.

Wielce oczekiwane wydarzenie tego karnawału czyli parada w Rio de Janeiro rusza z kopyta. Dzisiaj oficjalnie zaprezentowano szkoły samby, które to tradycyjnie zapoczątkowują słynną na cały świat zabawę.

Wielu się zastanawia nad fenomenem tego zjawiska, ale trzeba przyznać, że główną atrakcję stanowią piękne, brazylijskie kobiety barwnie przystrojone, które tańczą w rytm melodyjnej muzyki i wciągają ludzi do zabawy.

Gdy w Europie i północnej Ameryce mamy do czynienia z zimą w Brazylii mamy pełnię lata z ciepłym morzem i plażami. Najbardziej słynna Copacabana znajduje się właśnie w Rio.

Najnowsze wiadomości na temat warunków meteorologicznych mówią o intensywnych opadach śniegu w całych niemal USA. Lotniska w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Chicago zostały sparaliżowane przez intensywne śnieżyce. W wielu regionach napadało w ciągu doby niemal 30 centymetrów śniegu. Panuje chaos. Podobnie jest w wielu miejscach Europy.

Szczęśliwi są ci, którzy teraz wypoczywają w cieniu palm oglądając popisy tancerek. Obecnie przebywa tam około miliona turystów z Europy i Ameryki Północnej. Na nich właśnie oparty jest cały sukces całej imprezy i można się obawiać, że bez nich szkoły samby by upadły.

A są one przecież miejscem, w którym biedota ma szansę na wyjście z cienia i ułożenie sobie życia. Wielu chłopców i dziewczynek ze slumsów szuka dla siebie szansy właśnie w szkołach samby.

W karnawale specjalne wozy udekorowane przez uczniów wyjeżdżają na ulice i rywalizują ze sobą o palmę pierwszeństwa. Zwycięzca jest zawsze tylko jeden i jedna królowa. Zobaczymy wkrótce, kto zostanie nią, w tym roku?.

Rio Carnaval 2012 - Desfile do Cordão da Bola Preta - Foto: Fernando Maia/Riotur