środa, 6 lutego 2013

Ryszard III - odnaleziony król

Od kilku dni całe wyspy brytyjskie żyją rewelacyjną wręcz informacją dotyczącą odnalezienia szczątków króla Ryszarda III – ostatniego z dynastii Plantagenetów, który zginął w bitwie pod Bosworth w 1485 roku w wieku zaledwie 33 lat.

 

Udało się dzięki badaniom genetycznym szczątków potwierdzić, że należą one do króla. Okazuje się bowiem, że wciąż jeszcze żyją jego krewni. Udało się ich namówić i pobrać od nich materiał DNA, który posłużył do identyfikacji króla. Stało się to pół roku od czasu odnalezienia domniemanych szczątków.

Kilka dni później obiegła świat wiadomość, że udało się także zrekonstruować jego twarz więc wiemy dziś jak wyglądał ów król.

Ryszard III to w Anglii postać kontrowersyjna, albowiem jest on oskarżany o zabójstwo i przywłaszczenie sobie korony a zginął w bitwie z innym pretendentem do tronu z dynastii Tudorów w Polsce dużo bardziej znanej za sprawą słynnego Henryka VIII i królowej Elżbiety I.

Dla Brytyjczyków jest to tak ważne zdarzenie jak dla nas byłoby odnalezienie szczątków króla Władysława Warneńczyka, który zginął pod Warną a do tej pory nie wiadomo gdzie został pochowany?.

Było w czasach PRL-u wiele ekspedycji do Bułgarii celem odnalezienia szczątków, ale jak chodziły słuchy i plotki naukowcom bardziej wtedy zależało na wypoczynku nad Morzem Czarnym niż samym wykopaliskom. Takie to były czasy. Nawiasem mówiąc część historyków twierdzi, że nasz król Władysław był rzekomo homoseksualistą!.

Henri III