czwartek, 14 marca 2013

Iryd-192 szansą na pokonanie raka prostaty.

W Polsce mężczyźni najczęściej chorują albo na raka płuc albo na raka prostaty. Leczenie obu jest bardzo trudne i drogie. Najnowsza metoda leczenia raka prostaty czyli brachyterapia oparta jest na wykorzystaniu promieniotwórczego pierwiastka irydu-192.

Do chorej tkanki wprowadza się niewielki opiłek o wymiarach 4mm długości i 1 mm średnicy przez kilka aplikatorów wprowadzonych do chorej tkanki na około 15 do 20 minut. W tym czasie pierwiastek niszczy chore komórki nie czyniąc szkody zdrowym czym uważany jest za bardzo bezpieczny.

Sam iryd jest stosunkowo drogim pierwiastkiem. Wspomniany opiłek kosztuje aż 40000 złotych. Znamy jego zastosowanie do produkcji luksusowych piór, w których pełni rolę niezniszczalnego rysika. Iryd stosuje się także w przemyśle atomowym. Teraz jego izotop ratuje życie chorym na raka gruczołu krokowego.

W samej tylko Polsce, co roku aż 11 tysięcy mężczyzn zapada na tę groźną chorobę. Tym samym jest na drugim miejscu pod względem chorych za rakiem płuc. W naszym kraje tylko kilka ośrodków zajmuje się leczeniem przy pomocy tej metody.

Do tej pory Łodzianie musieli jeździć na takie zabiegi do Warszawy a nawet Białegostoku!. Na szczęście szpital im. M. Kopernika w Łodzi otrzymał możliwość leczenia tą metodą, co skróci czas oczekiwania i pozwoli wyleczyć wielu chorych.