niedziela, 24 marca 2013

Koniec sezonu zimowego 2012/2013

Skończył się już sezon w narciarstwie klasycznym. Tradycyjnie w skokach narciarskich zakończył go konkurs na mamucie w słoweńskiej Planicy. W sobotę odbyły się zawody drużynowe, w których zwycięstwo odnieśli gospodarze a nasi po dobrych skokach Stocha, Kota, Żyły i Miętusa zajęła dobre 4 miejsce przegrywając z Austryjakami o ledwo 2,5 punktu!.

W niedzielę odbyły się finałowe zawody sezonu, w których wzięło udział 30 najlepszych skoczków sezonu w tym 4 Polaków. To najlepszy sezon naszych zawodników w historii. Wyjątkowy pod każdym względem. W zawodach finałowych rewelacyjnie spisał się Japończyk Noriaki Kasai, który w tym roku skończy 41 lat. Skoczył dwa rewelacyjne skoki i zajął 4 miejsce!.

Pokonał go jedynie Jurij Tepes zawodnik gospodarzy i syn Miriana Tepesa, który zapala skoczkom zielone światło a kiedyś sam skakał oraz Norweg Rune Velta i Peter Prevc.

Japończyk skakał na 6 igrzyskach!. Zaczął w 1992 roku w Alberville a możliwe, że za rok w Soczi także wystąpi?.

Sezon najlepiej zaliczył z naszych skoczków Kamil Stoch. W niedzielę zajął 8 miejsce i utrzymał 3 miejsce w klasyfikacji generalnej. To jego najlepsze miejsce w karierze. W zeszłym roku zajął 5. Dodatkowo zdobył na MŚ we Włoszech złoto indywidualnie i brąz drużynowo.

PŚ zdobył Gregor Schlierenzauer w tym również w lotach narciarskich. Jedyna niespodzianka to Puchar Narodów. Przez cały sezon prowadzili Austryjacy. Od kilku sezonów to oni wygrywali a dziś okazało się, że PN zdobyli Norwegowie wyprzedzając skoczków z Austrii o zaledwie 6 punktów!.

Golas na zawodach.

W finałowych zawodach jak zwykle było mnóstwo zabawy. Kibice sprawowali się dobrze. Gdy skoczył Piotr Żyła wyskoczył jakiś golas ubrany tylko w szalik, aby pogratulować, ale został zatrzymany przez ochronę.

Żal kończyć sezon, bo był świetny. Patrząc na występy Kasai aż żal, że Adam Małysz skończył karierę tak wcześnie. Mógłby skakać przecież aż do Soczi, ale zrezygnował i teraz startuje w rajdach i to z dobrymi efektami.

Najlepszy Stoch jak wspomniałem zajął 3 miejsce a pozostali też dobrze, bo Żyła uplasował się ostatecznie na miejscu 15 a Maciej Kot 18. W lotach Żyła zajął 8 a Stoch 9 miejsce.

Miejmy nadzieję, że za rok będzie tak samo dobrze jak teraz a może nawet lepiej?. Tego sobie życzę czekając na sezon letni, który rozpocznie się w sierpniu.