piątek, 8 marca 2013

Odkryto nieznane bakterie na Antarktydzie.

Dochodzą kolejne wieści na temat odkrycia nieznanych dotąd nauce gatunków bakterii. Tym razem chodzi i bakterie znalezione na Antarktydzie w jeziorze Wostok, które znajduje się pod 4-kilometrową warstwą lodu.

W pobranych próbkach stwierdzono, że genetycznie owe bakterie w sposób znaczny różnią się od tych występujących w innych miejscach na Ziemi. Samo jezioro jest odcięte od warunków zewnętrznych od kilku lub może nawet kilkunastu milionów lat.

Nie wiadomo dokładnie skąd wzięły się tam te mikroorganizmy, ale zachodzi podejrzenie, że mogły przybyć tam wraz z meteorytami, które niegdyś uderzyły w lądolód.

Odkrycia tym razem dokonali badacze rosyjscy, którzy mogą potwierdzić opinię Amerykanów, którzy nieco wcześniej odkryli podobne organizmy w jeziorze Williamsa. Oznacza to, że dotąd Antarktyda uważana za pozbawiona życia kraina jest jednak jego pełna. Możemy być pewni, że życie jest wstanie przetrwać w najbardziej skrajnych warunkach klimatycznych.

Dla nas zwykłych śmiertelników to odkrycie nic nie znaczy, ale dla badaczy życia, którzy wciąż zastanawiają się skąd pochodzi jest przełomowym. Da nam to wiele do myślenia zwłaszcza w kwestii ewentualnego życia czy to na Marsie czy na księżycach gazowych olbrzymów jak Jowisz czy Saturn.

Antarctica rocks