środa, 20 marca 2013

Planeta taka jak Ziemia.

Długo czekaliśmy na ten dzień aż w końcu astronomowie odkryją planetę, która będzie wyglądała tak jak nasza Ziemia. Od początku lat 90 ubiegłego wieku odkrywamy kolejne obiekty krążące wokół obserwowanych gwiazd, ale wszystkie do tej pory charakteryzowały się ogromnymi rozmiarami.

Dzięki zastosowaniu nowych teleskopów i metod obserwacji udało się odnaleźć taką, która choć trochę przypomina naszą Matkę Ziemię. Dla nas wprawdzie to jeszcze nic nie znaczy, bo droga do odkrycia życia w kosmosie jeszcze jest daleka, ale już wiadomo, że jest na niej węgiel i co najważniejsze woda, a więc te składniki, które dla powstania życia są niezbędne.

Nie udało się jak dotąd nawiązać kontaktu z kosmitami poprzez program CETI, ale prawdopodobnie na to i tak liczyć nie możemy. Choć prawdopodobieństwo wystąpienia życia jest spore to inteligentne formy takie jak ludzie nie muszą być wcale ogólnie przyjętą normą w kosmosie. Prawdę powiedziawszy to statystyka ma tutaj niewielkie znaczenie, bo statystycznie prawdopodobieństwo wygrania 6 w lotto jest nikłe a pomimo tego zdarza się, że ta sama osoba wygrywa aż dwa razy!.

Może się zdarzyć, że obecnie w naszej galaktyce tylko my jesteśmy inteligentną formą życia. Być może kiedyś był ktoś jeszcze, ale zniknął w jakiejś katastrofie albo też dopiero gdzieś tam raczkuje coś z czego powstanie światły umysł zdolny do nawiązania z nami kontaktu.

Tak czy siak przyjdzie nam zaczekać na wyniki kolejnych badań i odkryć, których celem jak na razie jest jedynie poznanie naszej galaktyki.

Find out the facts about the most Earth-like exoplanet yet found in this SPACE.com infographic.
Source SPACE.com: All about our solar system, outer space and exploration