wtorek, 5 marca 2013

Polacy zdobyli Broad Peak.

W sportach zimowych nasz kraj nie jest wprawdzie potęgą, ale faktem jest, że nasi wspinacze należą do jednych z najlepszych na świecie.

 

Udowodnili to po raz kolejny zdobywając nie zdobyty do tej pory zimą 8 tysięcznik Broad Peak znajdujący się na granicy Pakistanu i Chin. Do tej pory było kilka nieudanych ekspedycji, ale tym razem dzięki dobrej pogodzie, która zwykle krzyżuje plany udało się wejść na szczyt zimą.

Każda taka ekspedycja wymaga ogromnych wyrzeczeń i hardu ducha. Samotność, rozrzedzone powietrze, przenikliwy ziąb i wiatr sprawiają, że każdy krok jest ogromnym wyzwaniem dla wspinacza.

Wypada naszym krajanom pogratulować i życzyć szczęśliwego powrotu do kraju.

Naszym udało się dokonać tego w ostatniej chwili. Za trzy tygodnie wiosna a na dobre warunki pogodowe czasami trzeba czekać tygodniami.

Niestety, ale pojawiły się niepokojące wiadomości dotyczące powrotu naszych himalaistów do bazy. Dwóch z nich zaginęło. Stracono z nimi kontakt i na pomoc wyruszyli im pakistańscy wspinacze. Miejmy nadzieję, że nic się nie stało i zdobycie szczytu nie zostanie okupione śmiercią naszych specjalistów?.