sobota, 30 marca 2013

Święto Pizzy.

Tak dokładnie to chyba nikt nie wie, dlaczego zwykły placek drożdżowy z dodatkami cieszy się tak ogromną popularnością od lat na całym świecie. Młodzież w USA nie wyobraża sobie lunchu bez pizzy lub hamburgera. Od lat wiadomo, że pizza to danie narodowe Włochów.

Pierwotnie serwowali ją biedacy, bo sam jej podstawowy skład wskazuje na tę grupę społeczną. W międzyczasie wiele się zmieniło i prosty placek drożdżowy z serem przemienił się w wykwintne danie pełne drogich dodatków jak langusty czy krewetki oraz salami.

W Polsce pizzę pokochaliśmy po zmianach ustrojowych, gdyż w PRL-u nie było jej praktycznie wcale. Może ktoś sam w domu ją sobie robił, bo kupić nie było sposobu tak jak teraz. Możemy sobie pójść do sklepu i kupić gotową, którą można odgrzać w piekarniku lub kuchence mikrofalowej.

9 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Pizzy i z tej okazji przygotowywuje się zwykle wiele atrakcji o których jednak nie wspomnę.

Sama pizza jest bardzo kaloryczna i zdaniem żywieniologów odpowiada za tycie. Zawiera dużo cholesterolu, więc nie jest zalecana osobom z nadciśnieniem tętniczym. Pizza zawiera zwykle od 300 do ponad 1000 kilokalorii w zależności od jej wielkości i użytych składników.

W sprzedaży zwykle występuje mała i dużo pizza. najpopularniejsza zwykle jest Margherita z dodatkiem jedynie sera i sosu pomidorowego.

W handlu spotykamy często pizzę mrożoną, ale najpopularniejsze są te wypiekane w pizzeriach. Zazwyczaj sprzedaje się trzy rodzaje podłóg wielkości:

  • mini o średnicy 24 centymetrów
  • mała 32 centymetrów i
  • duża 42 centymetrów.

Czasami spotkać można jeszcze większe, ale co pizzeria albo raczej kucharz to i inna pizza.

Jeżeli chodzi o pizzę tradycyjną pochodząca z Włoch to spotyka się około 15 podstawowych jej rodzajów. Wspomniana przeze mnie najprostrza i najpopularniejsza Margherita oraz Capriciosa  z serem, szynką i pieczarkami, Calzone z serem, szynką i salami a także liczne regionalne jak Neapolitańska, Rzymska czy Sycylijska.

W Polsce dość dużą popularnością cieszą się pizze wegetariańskie, których także jest około 15 różnych rodzajów. Najpopularniejsza z nich to Funghi z serem i pieczarkami, ale jest też Gondola z serem, pieczarkami, szparagami i papryczkami jalapenos, które są bardzo ostre i nie polecane osobom cierpiącym na zgagę.

Zaleca się, aby pizza nie była daniem podstawowym, często spożywanym, ale jej smakosze i tak nic z tego sobie nie robią i konsumują ją ile wlezie. Potem płacą za to otyłością jak Amerykanie. Trzeba jednak dodać, że tradycyjna włoska pizza była daniem ludzi biednych a jej skład różnił się nieco od współczesnej formy. W zasadzie obowiązkowo pizza musi mieć w swoim składzie albo pomidory albo przynajmniej sos pomidorowy a jak wiadomo pomidory korzystnie wpływają na zdrowie zmniejszając nieco poziom negatywnego cholesterolu.

Najbardziej można polecać pizze wegetariańskie z dużą ilością takich warzyw jak wspomniane pomidory, brokuły, czosnek i oliwki.

pizza party

Camera Roll-4258

No cóż wypada na koniec życzyć smacznego wszystkim miłośnikom nie tylko z Włoch tego dania. Od kilku lat jest ono wpisane do rejestru dań regionalnych. Ponoć jedynie ta pizza ze składników pochodzących z Włoch jest najsmaczniejsza?.

Nie wiem, bo nie próbowałem, ale przyznam, że sam chętnie raz na jakiś czas zjem sobie jedną małą pizzę.