poniedziałek, 15 kwietnia 2013

101 rocznica zatonięcia Titanica.

Pomyśleć, że dzisiaj mija 101 rocznica zatonięcia statku-legendy jakim bez wątpienia jest Titanic. Statek, który miał być nie zatapialny pogrążył się w wodach Atlantyku wraz z ponad 1500 pasażerami, przeżyło około 700.

W chwili swego powstania był najbardziej luksusowym i najnowocześniejszym transatlantykiem. Miał swym właścicielom przynieść prestiż i fortunę. Zamiast tego przeszedł do historii, jako największa morska katastrofa w dziejach ludzkości.

Titanic zatonął 460 kilometrów od Nowej Funlandii po zderzeniu z górą lodową.

W tym roku jeden z londyńskich autobusów piętrowych nazwano imieniem najmłodszej uczestniczki rejsu Millviny Dean, która przeżyła katastrofę a miała wtedy zaledwie 9 tygodni. Niestety zmarła w 2009 roku w wieku 97 lat.

W tej chwili nie ma już nikogo, kto był uczestnikiem tego rejsu.

Na podstawie tego faktu powstało dotąd kilka filmów, w tym jeden z najpopularniejszych Jamesa Cameron pod tytułem właśnie “Titanic” z Leonardo Di Caprio i Kate Winslet.

Film powstały w 1997 zdobył Oscara i zarobił olbrzymie pieniądze a swym twórcom dał sławę.

Jak do tej pory było kilka ekspedycji do wraku Titanica. Próbowano nawet go wyciągnąć, ale skończyło się na chęciach. Powstała nawet piosenka zespołu Lady Pank “Zostawcie Titanica”.

Signed Photo by Millvina Dean. Youngest Survivor of The Titanic Disaster.

Piękna piosenka.