piątek, 12 kwietnia 2013

Dzień Kosmonauty.

Dzisiaj od prawie 50 lat obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kosmonauty. Tego dnia 12 kwietnia 1961 roku odbył się pierwszy orbitalny lot człowieka w kosmos.

Jak wiadomo z historii dokonał tego towarzysz Jurij Gagarin – radziecki pilot wojskowy i pierwszy kosmonauta świata. W bloku wschodnim osoby wysyłane na orbitę nazywa się właśnie kosmonautami podczas, gdy na zachodzie astronautami.

Tak jak Gagarin był pierwszym kosmonautą tak pierwszym astronautą został jakżeby inaczej Amerykanin Alan Shepard.

Także my Polacy mamy swojego jedynaka w kosmosie a jest nim Zbigniew Hermaszewski. Na razie nic nie wskazuje, aby jeszcze jakiś nasz rodak miał tam polecieć.

Polska dzięki niemu należy do grona 38 państw świata, których obywatele gościli w przestrzeni kosmicznej. Od czasów Gagarina odbyło się około 300 lotów załogowych z udziałem ponad 500 osób.

Nie wszystkie zakończyły się szczęśliwie. Wiemy o co najmniej 4 katastrofach, w których zginęło 18 astronautów głównie Amerykanów, bo o misjach radzieckich wciąż niewiele wiadomo.

Wśród największych katastrof zaliczyć należy misje wahadłowców. Miały być szansą na większą ekspansję a okazały się być tragiczną pomyłką.

W tej chwili nie ma już żadnych czynnych wahadłowców. Amerykanie wycofali ej wszystkie ze służby a jedyny radziecki a potem rosyjski nawet nie poleciał na orbitę.

Poza Rosją i USA także Chiny mają udaną misję załogową. To właśnie ten ostatni kraj jest upatrywany jako ten, który może przyspieszyć ekspansję człowieka w kosmosie.

Launch of Vostok-1