sobota, 6 kwietnia 2013

NASA weźmie asteroidę na lasso?.

Niebywała czy wręcz fantastyczna informacja pojawiła się ostatnio w necie dotycząca nowego projektu z NASA. Naukowcy wpadli na pomysł rodem z filmów science-fiction polegający na wzięciu asteroidy na lasso.

 

Rzecz dotyczy się możliwości przebadania asteroidy krążącej wokół Słońca. Operacja miałaby dotyczyć niewielkiego obiektu rzędu kilkunastu kilogramów. Robot wysłany w kosmos około roku 2019 miałby znaleźć się w pobliżu takiej asteroidy i pochwycić ją specjalnym ramieniem.

Następnie robot zbadałby nie tylko zawartość i skład chemiczny asteroidy, ale także miałby posłużyć ocenie większego projektu, który w przyszłości mógłby uratować Ziemię przed kolizją z dużo większym meteorem.

Cała akcja ma kosztować podatników około 100 mln. dolarów. Kwota więc wydaje się być śmiesznie mała. Wszystko jednak zależy od decyzji senatorów a ta ma zapaść lada dzień.

Pomysł wydaje się być dobry zwarzywszy, że w przyszłości podobne misje mogłyby służyć ekonomicznej eksploracji kosmosu. W asteroidach znajduje się dużo rzadkich i drogich metali, których pozyskanie wydaje się być wskazane.

Camel Donga Eucrite