wtorek, 30 kwietnia 2013

Odkryto kryptę średniowiecznego rycerza.

Nie lada znaleziskiem mogą pochwalić się brytyjscy archeolodzy, którzy w Szkocji odkryli kryptę rodzinną nieznanego średniowiecznego rycerza.

Stało się to w zeszłym miesiącu w marcu, gdy prowadząc prace budowlane na jednym z parkingów na północy Szkocji odkryto za kamienną ścianą kryptę a w niej szczątki 8 osób, w tym jednego niemowlęcia i dorosłej kobiety.

Oznacza to, że był to prawdopodobnie grobowiec rodzinny w którym chowano członków tej samej familii?.

Stanowisko archeologiczne znajduje się na Starym Mieście w Edynburgu w miejscu, które należało niegdyś do XIII wiecznego klasztoru Blackfriar.

O tym, że jest to grób rycerza świadczy fakt, że w pobliżu znaleziono płyty grawerowane markerami szlacheckimi z krzyżem i mieczem.

Do tej pory jednak naukowcom nie udało się ustalić czyj dokładnie jest to grób ani jaki jest stopień pokrewieństwa zmarłych.

Wiadomo jedynie, że klasztor został spalony i zniszczony w XVI wieku w czasie walk z protestantami. Na miejscu dawnego klasztoru powstały w międzyczasie dwie szkoły a obecnie znajduje się tam wspomniany parking.

Nawiasem mówiąc na wyspach brytyjskich jest to drugie takie odkrycie w ostatnich czasach. Najważniejszym jest bez wątpienia znalezienie szczątków króla Ryszarda III Lwie Serce.

U nas w Polsce tak znaczących odkryć brakuje. Myślę, że i my moglibyśmy się pochwalić wieloma znaleziskami gdybyśmy lepiej i chętniej szukali a co najważniejsze interesowali się własną historią.

Do tej pory nie udało nam się odnaleźć szczątków króla Władysława Warneńczyka i pewnie nie znajdziemy nigdy?.