sobota, 18 maja 2013

Noc Muzeów 2013

W ten weekend po raz kolejny odbywa się w całej Europie tzw. “Noc Muzeów”. W zależności od kraju od godziny 21 do 6 rano będzie można za darmo zwiedzać wszystkie znaczące muzea w całej Europie.

 

To wyjątkowa okazja zwłaszcza dla tych, których nie stać jest na tradycyjne odwiedzenie placówek muzealnych, które jak wiemy pobierają czasami wysokie opłaty za wejście.

Również w Polsce odbywa się ta akcja, ale chyba najbardziej zazdrościć będziemy tym, którzy dzisiaj są we Francji i mają okazję zwiedzić tak znaczące miejsce jak Luwr czy Wersal.

Nie mniej jednak i u nas nie brakuje miejsc wyjątkowych jak Zamek Królewski w Warszawie czy Wawel. We wszystkich większych miastach będzie też można skorzystać ze specjalnej darmowej komunikacji miejskiej, która będzie kursowała po trasach na których znajdują się muzea.

W łodzi gdzie mieszkam polecam Muzeum Historii Miasta Łodzi w dawnym pałacu Poznańskiego oraz niedalekie Muzeum Archeologiczne i chyba jedyne w całym kraju muzeum kanalizacji, które znajduje się na Placu Wolności pod ziemią!.

Także wyjątkowa okazja szykuje się dla mieszkańców i turystów znajdujących się w Wiśle. Wprawdzie domu Adama Małysza jeszcze oglądać nie można, ale znajduje się tam rezydencja prezydenta RP na Zadnim Groniu, w którym straszy ponoć duch prezydenta Ignacego Mościckiego.