środa, 8 maja 2013

Ocalenie wilków w Szwecji.

Ogromnym sukcesem zakończyła się akcja obrony wilków w środkowej Szwecji przed planowanym odstrzałem. Sąd w Sztokholmie zakazał zabicia 16 osobników tego rzadkiego gatunku.

Praktycznie jednak 3 zabito przed wstrzymaniem całej akcji po proteście ekologów, którzy sprzeciwili się odstrzałowi. Także UE zagroziła Szwecji sankcjami jeśli ta nie wycofa się ze swoich zamierzeń.

Decyzję o odstrzale podjął tamtejszy Urząd Ochrony Środowiska a sąd ją ostatecznie uchylił. Urzędnicy chcieli dobrze, bo planowano odstrzał 16 wilków w 8 różnych rewirach łowieckich w celu poprawy puli genów w obrębie gatunku poprzez wyeliminowanie tzw. “chowu wsobnego”.

Jednak ekolodzy zauważyli, że lepiej jest planowane osobniki odłowić i przekazać albo do ogrodów zoologicznych albo do innych krajów choćby takich jak Polska, gdzie wzmocniłyby miejscową pulę genów.

Na szczęście również Komisja Europejska ostro zareagowała i wydaje się, że sprawa została zażegnana. Miejmy nadzieję, że wilki nie padną kolejną ofiarą wrogiej kampanii?.

Pełnią w środowisku ważną rolę przyczyniając się do utrzymania w zdrowiu populacji roślinożerców. W Szwecji polują na licznie występujące tam łosie, jelenie i renifery.

Mexican wolf 2

witte wolf wuppertal IMG_0258Ze swej strony muszę dodać, że populacja wilków w Szwecji jak i całej północnej Europie jest jeszcze stosunkowo liczna. Jednak w porównaniu z czasami historycznymi wyraźnie ich ubywa.

A szkoda, bo to przecież protoplaści naszych milusińskich piesków, które tak bardzo kochamy i trzymamy w domciach.