czwartek, 16 maja 2013

Rocznica pogromu Cyganów.

II WŚ to trudny okres w historii i Polski i świata. Wydarzyło się wtedy wiele zła i pamięć ludzka do tej pory wspomina tych, którzy tak wiele wycierpieli.

Dzisiaj mija kolejna rocznica pogromu Cyganów i Sinti, którzy 69 lat temu zbuntowali się w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz Birkenau.

Niemcy w swych zapędach chorego umysłu Adolfa Hitlera i jego popleczników postanowili wyeliminować nie tylko Żydów, ale też Romów i Sintich z całej Europy.

Prawie wszystkich pojmanych osadzono w obozach zagłady w tym najokrutniejszym w Oświęcimiu. Przetrzymywano tam zarówno dorosłych jak i dzieci na których przeprowadzano eksperymenty medyczne.

Prawie wszyscy zginęli zarówno od chorób, głodu jak i egzekucji.

Romowie do tej pory pamiętają o tym wydarzeniu i w rocznicę buntu spotykają się na terenie dzisiejszego muzeum, aby oddać hołd pomordowanym.

Myśląc tak o tym zwróciłem uwagę na nazwę Sinti i mam takie dziwne wrażenie, że jest mi znana z jakiegoś filmu lub serialu science-fiction?.

W tej chwili nie mogę sobie przypomnieć tytułu, ale jestem pewien, że Hollywood pewnie nieświadomie wykorzystał tę nazwę dla własnych celów.