środa, 26 czerwca 2013

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii.

W środę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. Od wielu lat jest narkomania to ogromny problem społeczny. Praktycznie pojawił się w XIX wieku, ale prawda też jest taka, że towarzyszy ludziom od pradziejów.

Już nasi dalecy przodkowie odurzali się roślinnymi specyfikami a i teraz wiele ludów pierwotnych w Ameryce Południowej i Nowej Gwinei praktykuje odurzanie się.

W dawnych czasach był to przywilej szamanów, którzy poprzez zażywanie narkotyków wprowadzali się w trans. Teraz robi to byle kto.

Problemem jest narkomania wśród dzieci i młodzieży i stosowanie coraz nowszych i bardziej uzależniających specyfików. Duży problem to stosowanie dopalaczy oraz błędne przekonanie, że marihuana nie jest zła.

Już Marek Kotański w latach 80 ubiegłego wieku przypominał, że każdy narkotyk i każde uzależnienie jest złe. Stworzony przez niego Monar wciąż przyjmuje młodych ludzi, którzy popadli w narkomanię i starli się na samo dno.

Dzisiaj jak donoszą media w Iranie spalono aż 100 ton narkotyków. Towar pochodził z przemytu z Afganistanu, który jest głównym dostawcą heroiny na rynek światowy.

Obecność wojsk amerykańskich wcale nie zmniejszyła podaży narkotyków z tego rejonu świata. Problem istnieje i jest trudny do rozwiązania podobnie jak wyleczenie narkomana.

Mak.

Mak 75