środa, 19 czerwca 2013

Nowy lek na białaczkę.

Wygląda na to, że szykuje się wielki przełom w leczeniu bardzo groźnej choroby jaką jest białaczka. Do tej pory ta trudno wyleczalna choroba atakująca ludzi w każdym wieku niosła śmierć i strach.

Istnieje jednak szansa, że dzięki wynalazkowi łódzkiej uczonej nazwiskiem doktor Ida Franiak-Pietryga wkrótce będzie można stosować lek, który pomoże całkowicie wyleczyć raka bez konieczności dokonywania przeszczepu szpiku kostnego.

Na razie jest to dopiero odkrycie polegające na tym, że odmiana pewnego istniejącego już leku całkowicie unicestwia komórkę rakową.

Trzeba jednak dodać, że potrzebne są badania na zwierzętach a także testy laboratoryjne na ludziach, aby wprowadzić go do produkcji.

UŁ której pracownicą jest Ida opatentował już wynalazek związany z nanotechnologią. Teraz czekać aż firmy farmaceutyczne zechcą przebadać specyfik i wprowadzić go do produkcji.

Na to potrzeba kilku lat, ale i tak daje to wielką nadzieję w pokonanie tej straszliwej choroby. Miejmy nadzieję, że szansa zostanie wykorzystana i wynalazek nie przejdzie jedynie do historii polskiej nauki tak jak parę innych?.