środa, 28 sierpnia 2013

Odnaleziono mamuta w Finlandii.

Niezwykle ważna informacja pojawiła się ostatnio na łamach licznych prac naukowych dotycząca niezwykłego znaleziska dokonanego jak zwykle przez przypadek na terenie północnej Finlandii.

Na bagnistych terenach niedaleko miasta Pokka odnaleziono szczątki dawno wymarłego ssaka podobnego do słonia czyli mamuta. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że dzięki niezwykłemu zbiegowi okoliczności są one niemal w idealnym stanie.

Stało się tak za sprawą nie tylko zimna, które zakonserwowało zwłoki, ale też podłożu bagnistemu o wysokiej kwasowości, które sprawiło, że prawdopodobnie będzie możliwe sklonowanie wymarłego gatunku.

Dało się odczytać niemal całe DNA a jak się wypowiadał jeden z odkrywców mamuta pan Haelmaneki jest to przełom w badaniach. Wkrótce powinny pojawić się bardziej szczegółowe informacje na ten temat.

Dodam, że jest to samiec w młodzieńczym wieku, który na swoje nieszczęście ugrzązł w bagnistym terenie po czym szybko potem zamarzł. W porównaniu z podobnymi znaleziskami na terenach Rosji szczątki pomogą szczegółowo określić nieznaną dotąd karmę zwierząt z terenów północnej Europy.

Takie oto ciekawostki kryją się tu i ówdzie na terenach naszego globu.

El mamut!