wtorek, 6 sierpnia 2013

Rocznica lądowania łazika Curiosity.

Równo rok temu po kilku miesięcznej podróży kosmicznej na Marsie wylądował najsłynniejszy już łazik Curiosity czyli ciekawość. 7 minut niepewności a potem wielka euforia jego twórców.

Tak właśnie było rok temu a teraz mamy do czynienia z szeregiem badań, odkryć i zdjęć jakie wykonał robocik. Z tej okazji NASA wysłała mu melodyjkę urodzinową i jeśli na Marsie są kosmici to zapewne ją usłyszą.

Curiosity w ciągu roku dokonał wielu odkryć w tym ślady po strumyku czym potwierdził istnienie wody w stanie płynnym. Możliwe, że kiedyś na Marsie istniało życie.

Dla entuzjastów wypraw kosmicznych misja łazika jest polem do marzeń. Wielu już teraz chciałoby się tam wybrać, ale jak donoszą eksperci wyniki analiz, które dostarczyła misja wskazują, że wyprawa dla człowieka mogłaby skończyć się śmiercią.

Promieniowanie jest tak wysokie, że kosmonauci zostali by narażeni na tak dużą dawkę promieniowania, że groziłaby im ślepota, rak a nawet śmierć. Dopóki czas wyprawy nie uda się skrócić oraz wymyślić środki i materiały chroniące przed promieniowaniem kosmicznym taka podróż będzie nierealna.

MastCam 34 - Sol 354