czwartek, 22 sierpnia 2013

Rocznica wejścia do Czechosłowacji.

Dzisiaj obchodzimy 45 rocznicę wejścia wojsk Układu Warszawskiego do Czechosłowacji, co zaowocowało upadkiem praskiej wiosny i nadziej Czechów i Słowaków na “socjalizm z ludzką twarzą”.

Tego dnia 22 sierpnia z kilku kierunków wojska UW w tym ZSRR, PRL, NRD, Bułgarii oraz Mongolii wkroczyły do CSSR, aby dopilnować interesów Moskwy, która uznała, że reformy mogą zagrażać jej dominacji w regionie.

Wczoraj w Bułgarii grupa osób pomalowała pomnik czerwonoarmiejcy na kolor różowy w ramach solidarności z tymi, którzy doznali krzywd przez działania armii bułgarskiej.

Jak mi opowiadano w rodzinie polscy żołnierze jechali z Sudetów na Pragę w czasie opadów śniegu. Było zimno i ponuro. Pogoda jakby buntowała się przeciwko niesprawiedliwości jaka miała wtedy miejsce.

Ludzie chcieli po prostu godnie żyć a ustrój socjalistyczny nie dawał zbyt wielu nadziej na dobrobyt, który tak chętnie z trybun był głoszony. Nie wiadomo dokładnie ilu ludzi zginęło, ale obyło się bez krwawej jatki tak jak na Węgrzech w 1956 roku.

Jestem ciekawy kiedy powstanie film dotyczący tamtych wydarzeń, bo szczerze powiedziawszy nie wiem czy do tej pory jakiś powstał?.