wtorek, 6 sierpnia 2013

Śnieg w Rzymie.

Dziś w Rzymie obchodzony jest niezwykły dzień związany z wydarzeniem z IV wieku naszej ery, gdy na wieczne miasto w środku lata spadł śnieg, co uznano wtedy za cud boży.

Na tę okoliczność, co roku w stolicy Włoch obchodzone jest święto religijne. Władze miasta zrzucają wieczorem sztuczny śnieg ku uciesze szczególnie turystów. Dzisiaj w nocy odbyło się to przy temperaturze blisko 30 stopni Celsjusza, więc śnieg szybko stopniał.

To wydarzenie uzmysławia mi jak bardzo nieobliczalny jest ziemski klimat. Cieszymy się obecnie globalnym ociepleniem, które szybko może przejść w zlodowacenie. Musimy pamiętać, że człowiek ma niewielki wpływ na klimat choć wielu uczonych sugeruje co innego.

Pozory mylą a my tak naprawdę jesteśmy bardzo malutcy i bezbronni wobec kaprysów przyrody. Na szczęście mamy teraz upalne lato z temperaturą dochodzącą prawie do 40 stopni w cieniu, więc nie martwimy się zimnem, ale nie wiemy, co przyniesie nam jutro.

Wiara daje ludziom nadzieję, że mimo niekorzystnych przebiegów zdarzeń w końcu coś się ruszy i dzięki wsparciu najwyższego uda się nam pokonać każdą przeszkodę.