poniedziałek, 23 września 2013

Nowoczesne przedszkole otwarto w Jarosławiu.

Bardzo interesujące wieści dotarły do mnie z Jarosławia – miasta położonego na południu Polski niedaleko Przemyśla, w którym władze samorządowe wybudowały najnowocześniejsze przedszkole w całym kraju.

Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że cała inwestycja warta 6 milionów złotych została wybudowana za pieniądze władz samorządowych bez wsparcia unijnego. To chyba ewenement na cały kraj, bo wszędzie modnym jest żerowanie na unijnych dotacjach.

Jarosław.


Wyświetl większą mapę

Ja mieszkam w Łodzi i tutaj żadna inwestycja nie powstanie bez pieniędzy z Brukseli. Cieszy mnie, że tak nowoczesne przedszkole powstało w Jarosławiu, bo świadczy to, że jak się chce to jednak można.

Mamy niż demograficzny a jednak są tacy ludzie, którym dobro społeczeństwa leży na sercu. Chwała im za to. Teraz dzieci będą mogły chodzić do nowoczesnej placówki o powierzchni blisko 1300 metrów kwadratowych. Cała jest przeszklona jakby w amerykańskim stylu.

Nowoczesne gabinety, łazienki, sale dla dzieci i jadalnia z kuchnią są na poziomie XXI wieku. Aż chce się człowiekowi rodzić dzieci i posyłać tam maluchy. Nie to, co w Łodzi, gdzie smród i gnój na każdym kroku.

Władze lokalne zamiast nowoczesnych przedszkoli, poradni, szpitali czy szkół fundują Łodzianom kolejne autostrady miejskie choć nikt ich o to nie prosi ani nie błaga. Również budowa dworca kolejowego Łódź Fabryczna wydaje się być stratą pieniędzy. No cóż, władze mojego miasta nie myślą o ludziach i przyszłości a ja nic na to nie poradzę.

Mogę jedynie przytoczyć przykład z Jarosławia Przedszkola nr 10, które jest rodzynkiem na mapie kraju. To jednocześnie smutne, ale też optymistyczne. Brawo południe, niech inne zakątki kraju biorą z was przykład.

Przedszkole XXI wieku.

Kindergarten Guntramsdorf 3