poniedziałek, 2 września 2013

Nowy rok szkolny 2013/2014.

Z wielkim smutkiem pożegnaliśmy wakacje i z dniem dzisiejszym oficjalnie rozpoczął się nowy rok szkolny 2013/2014. Słońce już coraz niżej i chłodniej za oknem to znak, że zbliża się jesień.

Dzisiejszy dzień w Łodzi był pochmurny i chłodny. Idąc ulicami miasta zauważyłem, że w porównaniu z latami ubiegłymi młodzieży na ulicach jest jakoś tak stosunkowo mało.

Mam wrażenie, że Łódź się wyludnia. Rzadko kiedy widzę młodych ludzi. Zazwyczaj są to albo staruszkowie albo ludzie w średnim wieku. Czytałem, że w tym roku do szkół poszło 4,6 mln dzieci.

W latach poprzednich w ubiegłym wieku było to prawie 8 mln. Jeśli chodzi o Łódź to zauważalny jest spadek młodych ludzi, ale też pojawia się kolejne ciekawe zjawisko społeczne jakim jest napływ Azjatów.

Nie wiem jakiej konkretnej są narodowości, bo nie zaczepiam i się nie pytam, ale być może to Chińczycy. Jest ich naprawdę bardzo dużo w porównaniu z latami minionymi.

Zatem jak mniemam może czekać nas sytuacja, że to imigranci z Azji wypełnią rynek pracy i gdy nas Polaków będzie ubywać to populację zwiększą skośnoocy. Jak na razie nie widzę, aby się zbytnio integrowali. Zazwyczaj są to małżeństwa z dziećmi i mieszanych par nie widzę wcale.