wtorek, 1 października 2013

Koszmarny stan uzębienia sportowców.

Dzisiaj ujawniono stan uzębienia sportowców biorących udział w olimpiadzie w Londynie w 2012 roku, z którego wynika, że teoretycznie najzdrowsza część ludzkiej społeczności charakteryzuje się zębami w fatalnym stanie.

To brzmi wręcz groteskowo, bo mówi się sport to zdrowie a tu taki szok. Ponad 50% przebadanych sportowców ma próchnicę, 45% umiarkowaną bądź poważną erozję zębów a 3/4 cierpiało na zapalenie dziąseł.

Zważyć należy, że przebadano 300 sportowców z 25  dyscyplin z wielu państw i kontynentów. Nie wszędzie jest ten sam dostęp do opieki dentystycznej a i sam stan służby zdrowia w poszczególnych krajach jest różny.

A jak wygląda stan zębów wśród innej części społeczeństwa w tym w Polsce to raport nie ujawnia, ale jak się spodziewam w moim kraju nie jest pod tym względem dobrze. Niestety, ale wielu moich rodaków nie stać jest na leczenie.

Mam nadzieję, że ktoś weźmie raport na poważnie pod uwagę i dostęp do lecznictwa w końcu się poprawi, bo skoro sami sportowcy mają źle to z resztą jest jeszcze gorzej.