wtorek, 26 listopada 2013

Co pływa w hiszpańskich rzekach?

Pewnie wiele można by się spodziewać po tym znamiennym tytule, ale wbrew pozorom nie chodzi tutaj o kolejne gatunki ryb czy skorupiaków, z których słynie Hiszpania lecz z czegoś, co zaskoczyło samych badaczy, którzy postanowili sprawdzić stan rzek w tym kraju.

Raport niedawno opublikowany jest wręcz szokujący, bo w ramach tak zwanej kontroli antydopingowej hiszpańskiego społeczeństwa wykryto w rzekach takie substancje jak kokaina, amfetamina i środki psychotropowe.

Najwięcej znaleziono w rzekach w stolicy Madrycie takich jak Manzanares i Jarama do których spływa najwięcej ścieków nim dotrą one do Tagu. Najciekawsze jest to, że stopień nasycenia wody narkotykami jest mniej więcej taki sam w tygodniu jak i w weekendy, co może świadczyć o sposobie zażywania używek.

Da się jednoznacznie stwierdzić, że biorą je osoby nałogowo uzależnione a nie zwykli miłośnicy weekendowych zabaw. Można także dojść do wniosku, że wpływ na to ma pogarszający się status materialny społeczeństwa.

Nie wiadomo tylko jak wyniki badań wpłyną na decyzje podejmowane przez polityków, którzy mają jak na dłoni dowody na pogarszający się status materialny ich wyborców i co za tym idzie potencjalne niebezpieczeństwo w trakcie wyborów.