sobota, 11 stycznia 2014

Mgławica na drodze Czarnej Dziury.

Na ciekawe zjawisko astronomiczne wpadli obserwatorzy z Europejskiego Ośrodka Badań Kosmicznych w Genewie, którzy wykorzystując najnowocześniejsze radioteleskopy zlokalizowane w Chile odkryli mgławicę wielkości Układu Słonecznego.

O tyle jest to ciekawe iż owa mgławica porusza się z prędkością aż 8 mln km na godzinę. Znajduje się niemal w samym środku Drogi Mlecznej i wkrótce jak spodziewają się astronomowie znajdzie się na kursie kolizyjnym z domniemaną Czarną Dziurą, która ponoć tam właśnie jest zlokalizowana.

Jeśli tak się stanie a na to liczą badacze dojdzie do ciekawego zjawiska polegającego na wciągnięciu mgławicy i jej rozerwaniu. Astronomowie uważają, że będzie można dokonać szczegółowych pomiarów, które ponad wszelką wątpliwość wykażą istnienie Czarnej Dziury a także charakterystyki fizyczne, jakie zachodzą w trakcie zderzenia.

Więcej szczegółów nie podano, gdyż odkrycie jest stosunkowo świeże i nie należy oczekiwać rezultatów w najbliższych miesiącach. Trzeba pamiętać, że te 8 mln km na godzinę to zaledwie 27 s świetlnych. W ciągu roku przekłada się to na około 65 godzin czyli 2,5 dnia. Odległość natomiast od Czarnej Dziury jest dużo większa.

Andromeda